Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, pracownikiem biurowym czy freelancerem, w Twoim życiu na okrągło dzieje się mnóstwo rzeczy, które warto dobrze rozplanować. Początek roku to doskonała okazja by wdrożyć system planowania w życie!

Możesz do tego celu wykorzystać oczywiście tradycyjny kalendarz, ale my proponujemy coś znacznie bardziej atrakcyjnego i spersonalizowanego – bullet journal (w skrócie bujo). Moda na na Bullet Jurnal trwa nieprzerwanie już dobry parę lat!

Największą zaletą bujo jest jego niezwykła elastyczność i funkcjonalność – w zależności od potrzeb, może być planerem, pamiętnikiem, notatnikiem albo narzędziem do organizacji codziennych zajęć – to autor decyduje co i w jakiej formie znajdzie się w bullet journalu. Nie ma jednego przepisu na to, jak powinien wyglądać idealny bujo. To Ty go tworzysz, to Twoje potrzeby ma spełniać i to Tobie ma ułatwiać życie, zatem to Ty musisz zdecydować co i w jakiej formie w nim zamieścisz.

Dla zaczynających przygodę w planowaniu i tworzeniu swojego Bullet Journal polecamy hit od Leuchtturm1917 – pioniera trendu! Notatnik Bullet Journal, który został stworzony we współpracy z twórcą metody Bullet Journal – Ryderem Carrollem.

Notatnik właśnie doczekał się nowej wersji. Leuchtturm1917 ulepszył pierwszą edycję notatnika Bullet Journal® i przeniósł go na kolejny poziom: dodatkowe narzędzia i nowy, opracowany przez markę papier o gramaturze 120 g/m2 sprawiają, że samoorganizacja jest jeszcze bardziej przejrzysta, zróżnicowana i wydajna.

Ogólny trend panujący w bullet journalach, który wpływa na ich przejrzystość, to stosowanie jednego cienkopisu w ciemnym kolorze do notowania (najlepiej czarnego), a podkreślenia, oznaczenia, poziom realizacji zadań czy wypełnienia grafik najlepiej wykonywać w kolorach pastelowych, które nie wprowadzają chaosu. Podstawą każdego bujo jest odpowiedni notatnik, najlepiej w kropki, które istotnie ułatwiają wykonywanie notatek i grafik, ale nie rozpraszają uwagi dodatkowymi liniami jak np. kratka. Obowiązkowym niemal narzędziem jest ołówek, za pomocą którego rozplanujesz układ różnych elementów, a następnie – po ich poprawieniu cienkopisem – po prostu wymażesz. Polecamy tu raczej miękkie ołówki o stopniu twardości B lub 2B, ponieważ znacznie łatwiej je usunąć, np. Goldfaber.

 

 

Dla początkujących fanów Bullet Journal doskonały będzie zestaw startowy do Bullet Journal od Faber – Castell.  Zawiera on wszytko to tak naprawdę potrzebujemy by rozpocząć przygodę z Bujo- zakładając, że mamy już odpowiedni notatnik 🙂 Tu rekomendujemy również wszystkie notatniki Leuchtturm1917 w kropki.

 

W skład zestawu wchodzą:


• ołówek o twardości HB z gumką
• cienkopis Pitt Artist Pen w kolorze czarnym
• pisaki pędzelkowe Pitt Artist Pen w 5 kolorach (czarny 199, błękitny 146, zielony 161, różowy 129, szary 230)
• zakreślacz 1546 w pastelowym, różowym kolorze
• notatnik z 40 stronami w kropki

 

Faber- castel zestaw startowy bullet journal

Nowy rok to idealny czas na robienie wszelkich podsumowań i wyznaczanie nowych celów. Naukowo zostało potwierdzone, że dobre rozplanowane zadań i obowiązków pomaga zwiększyć efektywność działań i ułatwia osiąganie nawet trudnych celów. Tworząc plan dnia oraz listę spraw do załatwienia potrafimy zaplanować swój czas i uniknąć pominięcia rzeczy ważnych.