Pióro Roku 2021 Graf von Faber – Castell – Rycerze

Król Artur, Święty Graal, miecz Excalibur: słowa i określenia, które natychmiast przenoszą w świat przygód i bitew, legend i opowieści, cnoty i odwagi. Kraina rycerzy, która tak cudownie rozpala wyobraźnię, zainspirowała Graf von Faber-Castell do stworzenia Pióra Roku 2021.

Corocznie od 2003 roku, Graf von Faber-Castell prezentuje Pióro Roku, wieczne pióro wykonane
z wyjątkowych, szlachetnych materiałów. Te szczególne edycje limitowane opowiadają historie epok i narodów, których czyny miały decydujący wpływ na rozwój ludzkości i jej kultury.

 

260 lat Faber-Castell

To, że Pióro Roku 2021 dedykowane jest herosom Średniowiecza wiąże się także z historią Faber-Castell. Firma, która powstała dokładnie 260 lat temu, swoją niepowtarzalną tożsamość zawdzięcza wielowiekowej tradycji szlacheckiego rodu Castell. Hrabiowie i lordowie Castell bronili rycerskich cnót, takich jak odwaga i troska o swoich poddanych. Stąd też charakterystyczny motyw Faber-Castell z dwoma walczącymi rycerzami, którzy zamiast lanc dzierżą ołówki.

 

Rycerskość: poszukiwana cnota
Heroizm, szczodrość, męstwo: to podstawowe wartości, które kultywowali i stawiali ponad wszystko średniowieczni rycerze. Młodzieńców, którzy przygotowywani byli do tej wyjątkowej roli, szkolono aż przez czternaście lat. Opanowywali nie tylko sztukę walki, jazdy konnej, pływania, wspinaczki, polowania, ale i tańca. Oprócz tych umiejętności niezwykle ważną kwestią był również rozwój duchowy. Po zakończeniu szkolenia, dwudziestojednoletnich mężczyzn pasowano na rycerzy. Niewątpliwie był to zaszczyt i niezwykła nobilitacja.
Król Artur wykorzystał sztuczkę, żeby stworzyć wyjątkową rycerską więź: aby uniknąć sporów o najlepsze miejsce, wprowadził zwyczaj zasiadania przy okrągłym stole, przy którym nie było hierarchii wśród rycerzy. Gromadzili się przy nim zaufani towarzysze Artura między innymi Lancelot i bratanek Arthura – Gawain. W różnych źródłach liczba osób zasiadających przy okrągłym stole waha się od 12 do nawet tysiąca rycerzy. Jednak według Sir Waltera Scotta było ich tylko 16.

Kolczuga i krzyż nadziei
Podczas bitwy każdy wojownik chroniony był przez zbroję w skład której wchodziły: hełm, tarcza i kolczuga. Ostatni, niezwykle ważny i ciężki element rycerskiego ekwipunku często ratował życie na polu walki. Wykonany był z około 20.000 stalowych pierścieni, które musiały być precyzyjnie połączone. Skuwka Pióra Roku 2021 przypomina swoim wykończeniem wzór delikatnej konstrukcji kolczugi. Jej matowa, antracytowo szara powierzchnia wzmocniona jest dodatkowo wytrzymałą tytanową powłoką wykonaną w technologii PVD.
Średniowieczne zamki wznoszono w strategicznych, trudno dostępnych miejscach, utrudniając atak ze strony wroga. Pióro wieczne swoją matową, antracytowo-szarą koroną skuwki, nawiązuje do kształtu blanek murów obronnych i baszt. Pokrywa ją ponadto warstwa tytanu, wykonana w technologii PVD.

Kolejnym elementem inspirowanym rycerskim życiem jest krzyż heraldyczny, zwany krzyżem nadziei, znajdujący się w koronie skuwki. W czasach średniowiecznych uważano go za symbol wiary w zwycięstwo, umieszczany był często w herbach i na tarczach.
Czerwony krzyż na białym tle zdobił także tarczę Galahada, syna Lancelota, który był jednym z wiernych rycerzy króla Artura. Zwieńczenie instrumentu piśmiennego, stanowiące nakładkę na tłok ozdobione jest granatem – kamieniem szlachetnym w rubinowym odcieniu. Sposób w jaki jest cięty powoduje idealne rozprowadzenie światła na szlifach, dając wyjątkowy świetlny efekt. W dobie średniowiecza wspomniany kamień stanowił symbol oświecenia i prawdy. Używany był często jako element wykończenia biżuterii i broni. Ze względu na swoją twardość i zdolność do tworzenia niepowtarzalnego efektu załamania światła, cenny granat nazywany był też „karbunkułem”, co w języku łacińskim oznacza węgielek.

 

Sztuka wykuwania broni
Nieodzownym towarzyszem każdego wojownika stawał się miecz, bez którego poznanie tajników sztuki walki nie miałoby większej wartości. Stawał się nie tylko bronią używaną na polu bitewnym, ale pełnił też funkcję symbolu statusu właściciela.
Wytwarzany był przez mistrzów kowalskiego rzemiosła ze stali damasceńskiej, którą uważa się za szczególnie wytrzymałą, ale jednocześnie elastyczną i odporną na pękanie. Niezwykłe właściwości uzyskuje się dzięki wielokrotnemu spawaniu i gięciu różnych gatunków stali. Za sprawą tego wieloetapowego procesu powstaje opalizujący i niepowtarzalny rysunek powierzchni. Każdy miecz stawał się dzięki temu wyjątkowy.
W legendzie arturiańskiej Merlin wbił magiczny miecz Excalibur głęboko w skałę. Wyciągnąć go miał tylko człowiek o czystym sercu i królewskim pochodzeniu. Arthurowi faktycznie udało się tego dokonać i wkrótce potem został koronowany na władcę Brytanii.

Korpus Pióra Roku 2021 wykonany został ze stali o wspomnianych właściwościach. Podobnie jak w przypadku rycerskich mieczy, również każdy egzemplarz pióra charakteryzuje się unikatowym wzorem. Drugim elementem, który stanowił inspirację dla twórców Pen of The Year 2021 była rękojeść miecza. Sekcja uchwytu instrumentu piśmiennego opleciona została brązowym paskiem wykonanym z naturalnej skóry. Dzięki temu rozwiązaniu pióro nie ślizga się w dłoni w trakcie pisania.

Ostatnią bitwą w historii Króla Artura jest legendarna bitwa pod Camlaan: Mordred, Rycerz Okrągłego Stołu uprowadził pod nieobecność Artura jego żonę Ginewrę i ogłosił się królem. Po powrocie Artura skończyło się to tragedią: Mordred śmiertalnie zranił Artura, a ten zadźgał go włócznią. Po śmierci Artura Sir Bedivere – Rycerz Okrągłego Stołu, jedyny ocalały w bitwie pod Camlaan przekazał miecz Artura, Excalibur, Nimue, Pani Jeziora. Według tradycji to właśnie ona wykuła go w Avalonie. Zabrała miecz i umieściła go na dnie jeziora, gdzie spoczywa do tej pory.

Legenda głosi, że po śmierci Artur został zabrany łodzią do Avalonu przez Nimue i jego przyrodnią siostrę Morgan. Ma powstać, gdy Anglia będzie go potrzebować.
Wyjątkowe arcydzieło

Każde pióro wieczne posiada majestatyczną niczym rycerski miecz stalówkę w rozmiarze magnum. Wykonano ją z 18-karatowego złota, pokrytego warstwą drogocennego rutenu. Kolekcja piór wiecznych Pen of the Year 2021 limitowana jest do zaledwie 375 sztuk, natomiast piór kulkowych – do 120 sztuk. Każde Pióro Roku 2021 opakowane jest w drewnianą kasetę pokrytą czarnym lakierem, polerowanym na wysoki połysk. W skład zestawu wchodzi pióro wieczne / pióro kulkowe, dodatkowa półeczka na sześć instrumentów piśmiennych, certyfikat potwierdzający numer seryjny pióra i jego autentyczność wraz z broszurą opisująca pióro i historię rycerzy.

 

Kolejnym elementem inspirowanym rycerskim życiem jest krzyż heraldyczny, zwany krzyżem nadziei, znajdujący się w koronie skuwki. W czasach średniowiecznych uważano go za symbol wiary w zwycięstwo, umieszczany był często w herbach i na tarczach. Każde pióro wyposażone jest w majestatyczną niczym rycerski miecz stalówkę w rozmiarze magnum. Wykonano ją z 18-karatowego złota, pokrytego warstwą drogocennego rutenu.

Kolekcja piór wiecznych Pen of the Year 2021 limitowana jest do zaledwie 375 sztuk, natomiast piór kulkowych – do 120 sztuk.