Jak powstaje ołówek?

Ołówek – niepozorny instrument piśmienniczy, który towarzyszy nam już od dzieciństwa. To nim zazwyczaj rozpoczynamy naukę pisania w szkole oraz przygodę z rysowaniem i szkicowaniem.

Historia ołówka jako przyrządu do pisania sięga aż czasów starożytnego Rzymu. Rzymscy Skrybowie, którzy na co dzień zajmowali się przepisywaniem ksiąg wykorzystywali do pisania na papirusie rysik, który wykonany był z toksycznego ołowiu. To właśnie od tego pierwiastka ołówek zawdzięcza swoją obecna nazwę. Obecnie w produkcji ołówków nie wykorzystuje się ołowiu, ale grafit, który został odkryty w roku 1564 w Anglii. Od tego czasu do końca XVII wieku to właśnie Anglia była głównym producentem  ołówków z naturalnego grafitu. W 1662 roku  w Niemczech, w Norymberdze po raz pierwszy został wyprodukowany ołówek ze sproszkowanego grafitu w połączeniu z siarką i antymonem. Mimo tego, że na początku był jakościowo gorszy od angielskiej produkcji, stał się inspiracją dla rodu Faber- Castell.

I tak w 1761 roku Kaspar Faber wyprodukował swój pierwszy ołówek. Firma od ponad 250 lat pozostaje w rękach jednej rodziny, a dzięki swojemu doświadczeniu i innowacyjności osiągnęła pozycję światowego lidera w produkcji ołówków i kredek.

Wartym podkreślenia jest fakt, że drewno, z którego powstają ołówki w fabrykach Faber- Castell pochodzi z certyfikowanych, odpowiedzialnie zarządzanych plantacji, co czyni  producenta światowym liderem w sprawach dbałości o sprawy środowiska.

W 1905 roku hrabia Aleksander von Faber-Castell zapoczątkował innowacyjną produkcję, sześciokątnych ołówków – Castell 9000. Do tego czasu ołówki miały klasyczny, okrągły kształt. Legenda głosi, że hrabia podczas użytkowania zauważył, że mają one skłonność do turlania się po biurku, przez co często z niego spadają. Zlecił więc swoim inżynierom opracowanie nowego kształtu, który rozwiąże ten problem.

Ołówek Castell 9000 to klasyka wśród ołówków, doceniany po dziś dzień. Dostępny jest aż w 16 różnych stopniach twardości, od 8B do 6H, dzięki czemu stał się idealnym ołówkiem do wszystkich zastosowań technicznych i artystycznych. Jego jakość i precyzyjne stopnie twardości sprawiły, że uwielbiają go artyści i ilustratorzy. Jego fanem był sam Vincent van Gogh!

 

Korpus ołówka lakierowany jest ekologicznym  lakierem na bazie wody w charakterystycznym dla marki zielonym kolorze. Wysoka jakość miękkiego drewna zapewnia łatwe temperowanie, a zaawansowana technologia klejenia grafitu SV zapobiega łamaniu nawet przy upadku.

W ofercie Faber-Castell znajdziemy również ołówki z serii GRIP z charakterystycznymi wypustkami na korpusie oraz ołówki dla dzieci, idealne do nauki pisania.

 

Proces produkcyjny ołówków składa się z wielu etapów. Nasza grafika obrazuje go w idealny sposób: