Światowy Dzień Ołówka

 

Obchodzony 30 marca Światowy Dzień Ołówka to świetna okazja, żeby poświęcić kilka chwil temu – tylko pozornie – niepozornemu narzędziu. Tylko czy w 2020 roku ołówek może wzbudzać jeszcze jakiekolwiek zainteresowanie? Bez obaw, jesteśmy absolutnie spokojni o jego przyszłość.

Kilka kresek z historii

Narzędzia, które stały się pierwowzorem dzisiejszego ołówka, zaczęły pojawiać się w formie ołowiano-cynowych pałeczek w skórzanych obudowach mniej więcej w XIV wieku. Ołówek w kształcie jaki znamy współcześnie powstał dwa wieki później i podlegał stopniowym modyfikacjom.

Do jego popularyzacji na skalę międzynarodową przyczyniła się między innymi produkcja ołówków realizowana przez Lothara von Fabera, który już w XVIII wieku zaczął umieszczać na nich swój znak towarowy, a także zadbał o odpowiednie opakowania. Tym samym ołówki Faber-Castell stały się pierwszymi markowymi produktami tego typu na świecie!

Obecnie te 174 milimetry długości i 7 milimetrów średnicy, bo takie są standardowe wymiary ołówka, wciąż stanowią jedno z najważniejszych piśmienniczych narzędzi na świecie. Bo czy jest ktoś, kto nie ma w swojej szufladzie przynajmniej jednego egzemplarza?

 

Nieustraszony i niezastąpiony

Tylko na pierwszy rzut oka tajemnicze symbole oraz szeroki wybór dostępnych modeli mogą budzić lekką dezorientację. Na szczęście europejski system oznaczania twardości ołówków jest ujednolicony i bardzo łatwo go zrozumieć.

Twardość i jej stopień

Im więcej w mieszance grafitu, tym bardziej wkład jest miękki. I odwrotnie. Większa proporcja glinki oznacza z kolei większą twardość. Biorąc pod uwagę te wartości, możemy podzielić ołówki na:

  • Ołówki artystyczne – oznaczone literą B (najtwardszy B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B najbardziej miękki)
  • Ołówki techniczne – oznaczone literą H (najtwardszy 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H najbardziej miękki)
  • Ołówki o pośredniej twardości – oznaczone jako HB i F, najpopularniejsze w codziennym użyciu

 

W świecie Faber-Castell

Wśród szerokiego asortymentu ołówków warto zwrócić uwagę na:

  • Castell 9000 – Chyba najsłynniejszy z naszych ołówków, stworzony przez hrabiego Aleksandra von Faber-Castell w 1905 roku. Doczekał się wielu wariacji, jak między innymi Castel 9000 Jumbo o szerszej średnicy albo wersji Perfect Pencil ze skuwką wyposażoną w temperówką.
  • Grip 2001 – Wielokrotnie nagradzany model, który dzięki specjalnej, antypoślizgowej strefie grip doskonale leży w dłoni. Dostępny w wielu kolorach i wariantach, jest jednym z najczęściej wybieranych modeli w ofercie Faber-Castell.
  • Ołówki automatyczne – Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kreska i niezawodne narzędzie. W naszych fabrykach zaprojektowane zostało kilka serii, zarówno dla profesjonalnych zastosowań, jak i do codziennego użytku.
  • Ołówki akwarelowe Castell 9000 – Najmłodsze w tym zestawieniu, ale kto wie czy nie najbardziej intrygujące. Idealne dla rysowników, po pociągnięciu pędzlem z wodą ołówkowe szkice zamieniają się w fantastyczne akwarele.

 

W ofercie Amex dostępna jest pełna gama produktów Faber-Castell, a także warte uwagi ołówki Cricco oraz kolorowe ołówki od Adel.

Ołówki Cricco® to nieodzowny element wyposażenia każdego szkolnego piórnika. Dzięki trójkątnemu przekrojowi, ołówki są wygodne w użytkowaniu, a wysokiej jakości drewno łatwo się temperuje i sprawia, że pisanie i rysowanie ołówkami Cricco® to czysta przyjemność!