Bullet Journal – idealnie zaplanowany czas

 

Nowy rok to idealny czas na robienie wszelkich podsumowań i wyznaczanie nowych celów. Naukowo zostało potwierdzone, że dobre rozplanowane zadań i obowiązków pomaga zwiększyć efektywność działań i ułatwia osiąganie nawet trudnych celów. Tworząc plan dnia oraz listę spraw do załatwienia potrafimy zaplanować swój czas i uniknąć pominięcia rzeczy ważnych. Na rynku dostępnych jest wiele planerów i kalendarzy, jednak opierają się one na ściśle określonych, sformalizowanych zasadach. Mają ograniczoną ilość miejsca na dany dzień – niewiele w nich przestrzeni na własne notatki czy wolne myśli. Czasem są dni, w których nie mamy nic do zapisania, w inne z kolei piszemy i to dużo.

Z podobnym problemem borykał się również Ryder Carroll, który sam postanowił stworzyć swój własny, idealnie dostosowany do własnych potrzeb planer. We współpracy marką Leuchtturm1917 zaprojektował do tego celu specjalny notatnik, którego strony są… w kropki! W taki właśnie sposób rozpoczęła się historia bullet journal – dającego nieskończone możliwości systemu prowadzenia notatek, który dzień w dzień zyskuje na całym świecie nowych miłośników! Trend ten ciągle jest bardzo popularny i ma wielu zwolenników i fanów, którzy z pasją oddają się tworzeniu pięknych planogramów w swoich notatnikach.

Bullet journal (w skrócie bujo) to połączenie notatnika, organizera, kalendarza i pamiętnika, który można dostosować do swoich potrzeb i zmieniać w zależności od tego, na co mamy ochotę. Zgodnie z upodobaniami autora można go prowadzić w sposób minimalistyczny, ale można również popuścić wodze fantazji i koloru – tu nie ma jednego szablonu. Wbrew pozorom, wykonanie bujo wcale nie wymaga wysokich zdolności plastycznych ani dużych nakładów finansowych. Wystarczy odpowiedni notatnik oraz kilka przyborów do pisania. Aby nasz bullet journal był przejrzysty, warto użyć do tego celu notatnika w kropki [dokładnie takiego, jaki zaprojektował autor pomysłu] – dzięki temu łatwiej będzie nam narysować ramki, wykonać napisy i rysunki, a zbędne linie nie będą zakłócać czytelności treści. Zastanów się, do czego potrzebujesz swoje bujo i twórz jego treść na bieżąco. Kiedy już opanujesz podstawy, każda następna strona będzie wspaniałą zabawą i sposobem na relaks, a Twoje zadania w końcu zostaną uporządkowane.