Biodegradowalne produkty od KUM !

 

Zanieczyszczone ulice i plaże, gigantyczne plastikowe wyspy i mikroplastik w naszym pożywieniu – to konsekwencje ogromnego zużycia plastiku. Ekolodzy i naukowcy biją na alarm, jeśli nie ograniczymy zużycia plastiku grozi nam katastrofa ekologiczna.

Firma KUM w ubiegłym roku postanowiła dogłębnie przeanalizować temat i rozpoczęła badania nad możliwością tworzenia produktów biodegradowalnych. Efektem prac nad zrównoważonym rozwojem i alternatywą dla konwencjonalnego plastiku jest materiał biodegradowalny tworzony z trzciny cukrowej. Wizualnie nie różniący się od standardowego plastiku jednak bardzo ekologiczny i nie szkodzący środowisku naturalnemu. Zastosowanie bioplastiku w produktach marki KUM połączyło dążenie do trwałości i wysokiej jakości – tak zrodziła się najnowsza seria Blue Ocean.

Produkty biodegradowalne, to nic innego jak produkty, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji.  Takie produkty zazwyczaj są wytworzone z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie, chociażby dla łatwego pojęcia definicji opakowania biodegradowalnego. Produkty z serii Blu Ocean wykonane są z bioplatów z trzciny cukrowej, charakteryzują się wysoką wytrzymałością i przezroczystością. Materiał ten jest bardzo podobny do konwencjonalnego plastiku lecz w przeciwieństwie do niego jest biodegradowalny. W ciągu kilku tygodni produkty z trzciny cukrowej można rozproszyć w przemysłowych kompostowniach w wysokiej wilgotności i temperaturze. Niemniej jednak bioplastik jest bardzo stabilny i idealnie nadaje się jako podstawa różnych przedmiotów codziennego użytku. Bioplastik jest wytwarzany częściowo lub wyłącznie z surowców odnawialnych. Można je ekstrahować z różnych roślin. W zależności od materiału i produkcji mogą mieć różne cechy. Ponieważ w ten sposób można dostosować na przykład trwałość i elastyczność bioplastiku można ustalić na różne sposoby.

 

W jaki sposób trzcina cukrowa staje się bioplastyczna?

W produkcji cukru trzcina cukrowa jest najpierw wyciskana. Wyciekający sok jest zbierany i przetwarzany na cukier. Odpadem są włókniste szczątki, które można przekształcić na bioplastik. Aby to zrobić sieka się je na bardzo małe kawałki. Następnie dodaje naturalne spoiwa w celu wytworzenia pulpy celulozowej. Ten półprodukt można następnie wlać i sprasować w celu uzyskania dowolnego nowego kształtu. Powstały materiał jest trwały i ekologiczny.

 

 

Seria Blue Ocean KUM składa się z temperówek oraz linijek. Więcej szczegółów o produktach znajdziesz tu.