Wybierz się w niezwykłą podróż z Faber-Castell Experience

Od niewielkiej pracowni po ogromną manufakturę Blisko 360 lat temu w niewielkiej miejscowości Stein pod Norymbergią swój zakład rzemieślniczy prowadził szafarz Kaspar Faber. Początkowo pracował dla lokalnych handlowców, lecz w wolnych chwilach wytwarzał ołówki na własny rachunek. Wieść o wysokiej jakości przyborach do kreślenia szybko się rozeszła i w krótkim czasie odniósł tak wielki sukces, że mógł założyć swój własny biznes. Po śmierci Kaspara interes przejął jego syn Anton, który wykupił ziemie na skraju Stein. W ciągu kilku lat wybudował tu niezwykłą manufakturę, w której obecnie mieści się siedziba Faber-Castell.

Kolejnym właścicielem został jedyny syn Antona, George Leonhard, który udokumentował interes jako fabrykę i firmę o nazwie Faber-Castell (1761). Od tych skromnych początków rozpoczęła się niezwykła historia światowej marki, która trwa po dziś dzień. Dalsze losy Georga Leonharda i jego synów pozwoliły firmie Faber-Castell dołączyć do grona światowych graczy na rynku ołówków i przyborów do pisania, jednak… no właśnie, w tym miejscu przerwą moją opowieść o historii marki, ponieważ chcę Cię zaprosić do samodzielnego poznania Faber-Castell, ale o tym w dalszej części artykułu. Faber-Castell dzisiaj Firma już od 9 pokoleń pozostaje w rękach tej samej rodziny, potomków Kaspara Fabera. Na przestrzeni wieków manufaktura została rozbudowana do potężnych rozmiarów – reprezentantów Faber-Castell znaleźć można w 120 krajach, 20 organizacji nosi status dystrybutora. Zakłady produkcyjne mieszczą się w 9 lokalizacjach na 3 kontynentach.

Roczny obrót 2016/2017 kształtował się na poziomie 667mln euro. W tym miejscu warto podkreślić, że firma kładzie ogromny nacisk na zrównoważony rozwój, konsekwentnie dba o swój pozytywny wizerunek i przykłada wielką wagę do jakości oferowanych produktów tak, aby klienci mogli osiągnąć pełną satysfakcję. Faber-Castell Experience Faber-Castell jest dumny ze swojej historii i osiągnięć, i wcale tego nie ukrywa – co więcej, chwali się tym! Od niedawna Faber-Castell otworzył swoje drzwi i dał miłośnikom marki możliwość zwiedzania posiadłości w Stein. W ramach Faber-Castell Experience odwiedzający mogą zobaczyć wnętrza przepięknego zamku, imponującą fabrykę, niezwykłe muzeum oraz sklep firmowy. Zamek Faber-Castell Wycieczka po tym magicznym miejscu łączy ducha postępu przemysłowego z tradycjami i wartościami, jakie towarzyszą niemieckiej arystokracji. Zewnętrzna fasada z łukami w stylu romańskim, okrągłe kolumny i spiczaste wieże nadają temu miejscu średniowiecznego charakteru.

Niezwykła, doskonale wyważona mieszanka stylów architektonicznych – od romantyzmu, przez gotyk i renesans, aż po Art Nouveau ujmuje elegancją i dystynkcją. Znajduje się tu również wystawa, która prezentuje ponad 250-letnią historię rodziny i firmy Faber-Castell. Muzeum Grafitu Zabytkowe pomieszczenia zakładu górniczego w Stein zostały z niezwykłą dbałością o szczegóły przekształcone w świadectwo ekscytującej epoki w historii przemysłu. Proces wydobycia ołowiu w XIX i XX wieku pokazany jest na dwóch piętrach.

Budynek nad brzegiem rzeki Rednitz, pochodzący z 1848 roku, jest chroniony jako zabytek historyczny. Tworzy złożony zespół poziomów i pomieszczeń z różnych epok. Fabryka Ołówków Każdego dnia w zakładzie produkcyjnym w Stein produkowane jest 500.000 drewnianych ołówków. Zastanawiałeś się kiedyś jak powstaje ołówek? Zajrzyj za kulisy Fabryki Ołówków podczas wycieczki z przewodnikiem. Będziesz mógł śledzić poszczególne etapy i towarzyszyć ołówkom i kredkom na każdym etapie produkcji – od frezowania, przez prace tłoczeniowe, powlekanie zanurzeniowe po ostrzenie. Markowy Sklep FC Sklep o powierzchni 100m2 oferuje ekskluzywną kolekcję Graf von Faber-Castell, a także produkty ze wszystkich innych asortymentów. Sklep sprzedaje również wina ze słynnej posiadłości Castell.

W niezwykłą historyczną podróż Faber-Castell Experience może się wybrać każdy. Firma organizuje wejścia grupowe z przewodnikiem w języku niemieckim, angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, chorwackim, portugalskim i rumuńskim przez cały rok. Ceny, w zależności od ilości zwiedzanych miejsc, wahają się od 100 do 200 euro za 20-osobową grupę.