Weekend z warsztatami Faber-Castell i Empik

W dniach 25-26. sierpnia mieszkańcy Krakowa i Warszawy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które zorganizowaliśmy wraz z Empik’iem.

Tematem przewodnim warsztatów pod Wawelem była „Sztuka Tworzenia Komiksu”, a zajęcia poprowadził wybitny artysta street art’owy, ekspert w dziedzinie komiksu i współzałożyciel Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, Artur Wabik. W warsztatach udział wzięło łącznie 28 osób w podziale na 3 grupy wiekowe (12-15, 16-21, 21+). Warsztaty składały się z 2 części –teoretycznej i praktycznej. Najpierw uczestnicy dowiedzieli się, czym jest komiks, jak go czytać, jak można opowiadać historie i pokazywać emocje za pomocą rysunku. Prowadzący przedstawił najważniejsze elementy komiksu. Następną częścią było ćwiczenie praktyczne: rysowanie krótkich historyjek obrazkowych. Każdy uczestnik stworzył własną fabułę i własne postacie, które przeniósł na papier za pomocą ołówka Castell 9000 i pisaków artystycznych Pitt Artist Pen (z różnymi końcówkami: F,S,M,B, 1.5, SC i SB) Każdy mógł liczyć na korekty i wskazówki od prowadzącego.

Forma warsztatów była ciekawa i inspirująca dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Prowadzący w przystępny sposób przedstawiał również techniczne aspekty tworzenia rysunku (tzn. jaka końcówka pisaka artystycznego nadaje się do poszczególnych elementów rysunku, jak prawidłowo wymazywać ołówek po wytuszowaniu rysunku).

Uczestnicy warsztatów w Warszawie uczyli się kaligrafii i kreatywnego hand letteringu pod czujnym okiem Patryka Martuś – kaligrafa, współzałożyciela Warszawskiego Domu Kaligrafii, który na co dzień specjalizuje się w typografii i realizuje projekty w zakresie grafiki i wzornictwa.

Pierwsza część warsztatów dotyczyła kaligrafii brush penami. Uczestnicy nauczyli  się posługiwania pisakami z końcówką pędzelkową oraz poznali kroje pisma, które można wykonać pisakami artystycznymi brush pen Faber-Castell. Prowadzący pokazał również zastosowanie nieco innych, mniej standardowych narzędzi, które można wykorzystać do pięknego pisania – np. pastelowe zakreślacze 1546. Każdy z uczestników warsztatu wykonał własne kompozycje literowe.

W drugiej części uczestnicy poznali kilka sposobów na ciekawe przedstawienie kompozycji literowych, a także dowiedzieli się jak kreatywnie je ozdobić przy użyciu pisaków pędzelkowych Pitt Artist Pen, cienkopisów Ecco Pigment, ołówków i zakreślaczy marki Faber-Castell. Każdy wykonał swój projekt literniczy, a prowadzący zapewnił szablony wzorcowe.

Wielu uczestników po zakończonych warsztatach – zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie – podchodziło do nas i naszych prowadzących chcąc wyrazić ogromną wdzięczność za wspaniale spędzony czas i cenne wskazówki. Mamy nadzieję, że już wkrótce znów spotkamy się na kolejnych warsztatach.