Bullet journal – nowy trend, który podbija polski rynek

 

 

Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, pracownikiem biurowym czy freelancerem, w Twoim życiu na okrągło dzieje się mnóstwo rzeczy, które warto dobrze rozplanować. Możesz do tego celu wykorzystać oczywiście tradycyjny kalendarz, ale my proponujemy coś znacznie bardziej atrakcyjnego i spersonalizowanego – bullet journal (w skrócie bujo). Największą zaletą bujo jest jego niezwykła elastyczność i funkcjonalność – w zależności od potrzeb, może być planerem, pamiętnikiem, notatnikiem albo narzędziem do organizacji codziennych zajęć – to autor decyduje co i w jakiej formie znajdzie się w bullet journalu. Nie ma jednego przepisu na to, jak powinien wyglądać idealny bujo. To Ty go tworzysz, to Twoje potrzeby ma spełniać i to Tobie ma ułatwiać życie, zatem to Ty musisz zdecydować co i w jakiej formie w nim zamieścisz.

Inaczej będzie wyglądał bullet journal studentki, co innego zamieści tam młoda mama, jeszcze inne treści zamieści w nim blogerka. Sposób planowania powinien być dostosowany do Ciebie i Twojego życia oraz sytuacji, w której jesteś. My chcemy Ci przedstawić jedynie garść inspiracji w zakresie narzędzi, które możesz wykorzystać do jego prowadzenia.

 

Ogólny trend panujący w boullet journalach, który wpływa na ich przejrzystość, to stosowanie jednego cienkopisu w ciemnym kolorze do notowania (najlepiej czarnego), a podkreślenia, oznaczenia, poziom realizacji zadań czy wypełnienia grafik najlepiej wykonywać w kolorach pastelowych, które nie wprowadzają chaosu. Podstawą każdego bujo jest odpowiedni notatnik, najlepiej w kropki, które istotnie ułatwiają wykonywanie notatek i grafik, ale nie rozpraszają uwagi dodatkowymi liniami jak np. kratka. Obowiązkowym niemal narzędziem jest ołówek, za pomocą którego rozplanujesz układ różnych elementów, a następnie – po ich poprawieniu cienkopisem – po prostu wymażesz. Polecamy tu raczej miękkie ołówki o stopniu twardości B lub 2B, ponieważ znacznie łatwiej je usunąć, np. Goldfaber. Kolejnym nieodzownym elementem są cienkopisy o różnych grubościach końcówki, które umożliwiają wykonywanie zarówno dużych nagłówków jak i niewielkich detali. W tym miejscu szczególnie polecamy zestaw 4 cienkopisów ECCO PIGMENT 167004 FC od Faber-Castell (0.2, 0.4, 0.6 i 0.8 mm), których pigmentowy czarny tusz jest odporny na działanie wody i światła oraz – co ważne – nie przebija na drugą stronę kartki. W wielu bullet journalach autorzy zamieszczają na przekładkach sentencje i cytaty – do ich wykonania doskonale nadadzą się pisaki z końcówką pędzelkową. W naszej ofercie znajdziesz je pod markami Faber-Castell oraz Cricco. Ciekawe efekty dadzą również pisaki do kaligrafii e-1255 od eddinga, których ścięta końcówka pozwala na różnicowanie linii pisania, oraz które – podobnie do pisaków pędzelkowych – doskonale sprawdzają się w technice hand letteringu.

 

Do wyróżniania fragmentów tekstu lub tworzenia grafik niezwykle przydatne okażą się zakreślacze pastelowe 1546 od Faber-Castell, które posiadają delikatny tusz na bazie wody w atrakcyjnych, jasnych kolorach lub pisaki Pitt Artist Pen w odcieniach pastelowych. Znakomite wykończenie uzyskasz dzięki taśmom washi od tesy, które mogą posłużyć zarówno jako zakładki jak i elementy zdobienia oraz używając nowych cienkopisów Deco-Pen od Cricco w kolorach srebrnym, złotym i białym. Zaplanuj swój czas i swoje zadania w kreatywny sposób, zaprojektuj spersonalizowany bullet journal i nie martw się, że coś umknie Twojej uwadze!